Facultatea de Chimie IaÅŸi

Scutiri de la plata taxei de înscriere

Ultima actualizare: 08 Jul 2021, 15:07:08 (de către Angela Vatră).

Sunt scutiÅ£i de plata taxei de înscriere următoarele categorii de candidaÅ£i:

- candidaÅ£ii (în vârstă de până la 25 ani ÅŸi aflaÅ£i în întreÅ£inerea părinÅ£ilor) care sunt copii ai personalului didactic (de predare si auxiliar) în activitate, pensionat sau decedat;

- candidaÅ£ii (în vârstă de până la 25 ani ÅŸi aflaÅ£i în întreÅ£inerea părinÅ£ilor) care sunt copii ai personalului nedidactic din Universitatea " Alexandru Ioan Cuza" din IaÅŸi;

- candidaÅ£ii (în vârstă de până la 25 ani) care sunt copii orfani de ambii părinÅ£i;

- candidaÅ£ii (în vârstă de până la 25 ani) proveniÅ£i din casele de copii sau din plasament familial;

- candidaÅ£ii care au obÅ£inut distincÅ£ii (premiile I, II, III, menÅ£iune, premii speciale) la olimpiadele ÅŸcolare internaÅ£ionale recunoscute de M.E. sau la alte concursuri recunoscute de către facultatea la care se înscrie.

Se poate reduce cu 50% cuantumul taxelor de înscriere la admitere pentru candidaÅ£ii care sunt salariaÅ£i ai Universităţii "Alexandru Ioan Cuza" din IaÅŸi sau ai Bibliotecii Centrale Universitare "Mihai Eminescu" din IaÅŸi.

Scutirea sau reducerea taxei de înscriere se face numai pe baza actelor doveditoare prezentate de candidaÅ£i comisiei de admitere pe facultate.

Prima pagină > ADMITERE 2021 > Scutiri de la plata taxei de Ã... |